Sparta remizovala v generálce před ligou s Arnhem!

Sparťané zakončili přípravu v generálce na novou ligovou sezonu proti Vitesse remízou 1:1. Přestože jim nevyšel první poločas, dokázali po zlepšeném výkonu, ve druhém vyrovnat Josefem Šuralem.

Sparta nastoupila do přípravného zápasu proti holandskému týmu Vitesse v základní sestavě s pěti posilami, ale s několika změnami v základní sestavě, Vatajelu se posunul do obrany, obránce Karavaev uvolnil místo Zahustelovi a svou premiéru v rudém dresu si odbyl turecký stoper Semih Kaya.

Hosté začali utkání aktivně a důrazně, naopak sparťané špatně a hned v 8. minutě po nedorozumění obrany unikl po levé straně Linssen, ale jeho střelu včasným vyběhnutím zlikvidoval brankář Dúbravka.

Po dvou minutách se hosté ujali vedení z rohového kopu, když si na centrovaný míč naskočil a přesně umístněnou hlavičkou nedal Linssen domácímu gólmanu žádnou šanci 0:1.

V dalších minutách se obraz hry nezměnil, Sparta se nedokázala vzchopit a tak se dostávala pod soupeřův herní tlak, s kterým se domácí hráči nedokázali vypořádat, takže se dostávali do problémů. Přesto mohli v závěru prvního poločasu vyrovnat z rohového kopu, když si na míč naběhl Šural, jenže jeho přesnou hlavičku odvrátil, hostující Serero z brankové čáry a dorážka kapitána Davida Lafaty skončila vedle tyče.

Do druhého poločasu provedl sparťanský trenér Stramaccioni několik změn v sestavě. Sparta začala oproti prvnímu poločasu důrazněji, obraz hry se podstatně změnil ve prospěch domácího celku, který si vypracoval několik gólových příležitosti. Do největší šance, se dostal Janko, jehož střela z brejku skončila nad brankou a následnou Lafatovu hlavičku vychytal brankář Pasveer.

V 61. minutě po neustálém tlaku se sparťané dočkali vyrovnání, kdy střídající Plavšić vybojoval míč v rohu velkého vápna nad hostujícím brankářem, ale následný centr nedokázal Janko z malého vápna poslat do sítě. Hned z následného rohového kopu prodloužil Janko míč k Šuralovi, který zblízka vyrovnal 1:1.

V závěrečných deseti minutách se sice oba celky snažily o výhru, ale rozhodnutí o vítězi nepřinesly gólové příležitosti hostujícího Foora a domácího Janka a tak Sparta ukončila herní přípravu na novou fotbalovou sezonu 2017 – 2018 remízou 1:1.

Trenér Andrea Stramaccioni poprvé vedl pražský tým před sparťanskými fanoušky na letenském stadionu.

„Hráli jsme velmi špatně, báli jsme se hrát a odhaduji, že jsme ztratili dvanáct míčů ve středu hřiště. Navíc jsme nedokázali dostat míče do velkého vápna a špatně jsme napadali,“ řekl kouč po zápase.

„Druhý poločas byl naopak odlišný, protože jsme měli daleko lepší pohyb a presink, takže Vitesse nemohlo hrát jako v prvním poločase. Podali jsme lepší výkon ve druhém poločase, zejména jsme byli silnější ve hře jeden na jednoho a po stranách,“ pokračoval.

„Oba středoví hráči nehráli v prvním poločase dobře, protože měli jiné úkoly, takže to nebylo pro ně jednoduché. V druhém poločase to bylo lepší, zejména pomohli k celkovému zlepšení. Zápas s Vitesse nám ukázal, že musíme dál pracovat na hře, byl to prospěšný test do budoucnosti. V sestavě bylo hodně hráčů z minulé fotbalové sezóny, kteří se musí stále učit, chceme po nich se zbavit předchozích herních návyků,“ prohlásil trenér.

Trenér Andrea Stramaccioni, gólman Martin Dúbravka, Josef Šural:

AC Sparta Praha – Vitesse Arnhem 1:1 (0:1)

Branky: 61. Šural – 10. Linssen. Rozhodčí: Příhoda – Moláček, Melichar. ŽK: Štetina, M. Frýdek, Vatajelu – Serero, Dabo. Diváci: 7765.

Sparta: Dúbravka – Zahustel (46. Karavaev), Štetina, Kaya, Vatajelu (87. Juliš) – M. Frýdek, Sáček – Šural (76. Ćivić), Lafata, V. Kadlec (46. Plavšić) – Janko. Trenér: Andre Stramaccioni.

Vitesse: Pasveer – Dabo (76. Lelieveld), Van der Werff (46. Kashia), Kruiswijk (46. Oude Kotte), Büttner, Serero (70. Colkett), Bruns (81. Van Bergen), Foor, Rashica (81. Faye), Ten Teije (76. Matavz), Linssen (81. Ali). Trenér: Fraser.