Češi jsou ve čtvrtfinále proti Bosně a Hercegovině, Bulharsko vyřadil Levčík

Brno – Nervy to byly, ale čeští reprezentanti zvládli v Brně za Lužánkami první důležitý krok. V osmifinále mistrovství Evropy v malém fotbale porazili Bulharsko 1:0, ve čtvrtek od tři čtvrtě na sedm večer se ve čtvrtfinále utkají s Bosnou a Hercegovinou, která vyřadila po výhře 1:0 Chorvatsko. „Zápas jsme sledovali z tribuny a nachystáme se,“ pravil český reprezentant Bohumír Doubravský.

Ten si užívá plný stadion za Lužánkami. „Mám husí kůži, jen na to pomyslím. Pro mě je to hodně velká akce, fakt neuvěřitelné. Atmosféra je vynikající a jsem z ní trochu nervózní. Ještě jsem nehrál před tolika lidmi, vnímám menší tlak,“ přiznal univerzál brněnského týmu Gioia.

V taktické osmifinálové bitvě proti Bulharsku se šance rodily až ve druhém poločase a českému týmu vyšla taktická varianta. Gólmanskou jedničku Marka Grubera po přestávce vystřídal Ondřej Bíro, který založil jedinou gólovou akci. „Trenéři mě připravovali na to, že když povedeme 2:0, budeme prohrávat nebo bude utkání vyrovnané, půjdu do brány a zkusíme něco změnit, penalty jsme nechtěli. Bulhaři se na nás připravovali, celé dopoledne trénovali, počítali, že budu chytat já. Bylo štěstí, že jsem tam šel a padl gól,“ oddechl si mostecký brankář Bíro.

Jediná branka padla ve 32. minutě, když Bíro rozehrál na Jana Koudelku, který propasíroval balon na Patrika Levčíka, a ten nekompromisní ránou rozhodl. „Koudy to vyrobil, jak vyrobil, a Levča trefil. Nepřipisuji si zásluhu, Grubis by takhle na gól přihrál taky,“ uvedl Bíro.

V závěru ještě Bulhaři hrozili, ale český tým se ubránil a postoupil. „Nervy samozřejmě byly, jak se to na nás valilo, ještě s trestňákem na konci. Zase to bylo ze začátku asi nervózní, zaplaťpánbůh, že to tak dopadlo. Dali jsme gól a jsme tam,“ radoval se český brankář.

Domácí celek opět hnaly téměř tři tisícovky fanoušků. „Lidi jsou fantastičtí, klukům říkám, že před takovou atmosférou už hrát nemusí. Fanoušci nás povzbuzují, i když asi nehrajeme podle jejich představ. Chceme se odvděčit nejlepším způsobem, což bude titul mistrů Evropy. Chybí nám tři kroky a věřím, že to zvládneme. Když to bude drhnout, urveme to srdcem,“ dodal gólman národního týmu Bíro.

Česká republika – Bulharsko 1:0 (0:0)

Branka: 32. Levčík. Rozhodčí: Potter, Salvatore – Pereyra, Peynov. Žluté karty: 30. Doubravský, 33. Paděra (oba ČR).

Česká republika: Gruber (21. – 35. Bíro) – Levčík, Hakl, Doubravský, Salák, Mica – Uhlíř, Bednář, Koudelka, Paděra, Mařík – Macko, Polák, Režný.

Bulharsko: Malinov – Banev, Chalakov, Tabakov, Grigorov, Kostov – Kostadinov, Mihaylov, Nedyalkov, Nestorov, Stepanov – D. Aleksandrov, Petrov.

Osmifinále mistrovství Evropy v malém fotbale v Brně:

Maďarsko – Turecko 1:0, Polsko – Černá Hora 2:1, Slovinsko – Řecko 3:2 po pokutových kopech, Rusko – Kazachstán 2:1 po pokutových kopech, Rumunsko – Srbsko 4:1, Česká republika – Bulharsko 1:0, Francie – Slovensko 2:1, Bosna a Hercegovina – Chorvatsko 1:0.

Čtvrteční čtvrtfinálové dvojice:

17.30: Maďarsko – Polsko

18.45: Bosna a Hercegovina – Česká republika

20.00: Rumunsko – Francie

21.15: Slovinsko – Rusko

Jaroslav Kára, tiskový ME 2017